Činorodá, praktická, ambiciozní
Občas lehkovážná, rychlá a samostatná, věčně nespokojená s okolím - stačí totiž nesplnit její požadavek, odmítnutí, nesouhlas nebo námitka „nesmyslem“ a vzteklou argumentaci završí zvířecí řev. Běda pokud ji někdo začne uklidňovat. To křičí ještě víc - nikdo nemá právo ji dirigovat, natož ještě vychovávat! Zrovna teď má chuť se mstít … právě ji totiž ROZBOLEL zub!
Drobná blondýnka k „zulíbání“ …
Růžolící holčička, která si usmyslela, že by něco ráda. Co to je, však sama neví. Zmrzlinu, čokoládu, hračku nebo si ven hrát?? Fňuká, propuká v pláč, potom křičí. V mžiku leží na zemi a mlátí kolem sebe - přitom se snaží zasáhnout někoho vedle sebe a „nepozorovaně“ mu ublížit (kousnout, kopnout, štípnout). Rodiče nevěří svým očím, okolí je na rozpacích: .. „Ubohé dítě!“ mávnutím proutku přestává plakat a s výrazem na tváři, že dosáhla toho, co chtěla, je středem pozornosti. Pro jedince konstitučního typu Chamomilla jsou charakteristické tyto rysy: neklid, unáhlenost, horkokrevnost a mimořádná emoční přecitlivělost. Dost často od ní slyšíte, že neví, co by vlastně chtěla. O něco vás požádá, vy jí vyjdete maximálně vstříc a ona řekne, že to vůbec nechce a zahodí vaši práci do koše. Chtějí pozornost, pomoc a odpovědi teď hned. Na odpor reagují velmi přehnaně a nekorektně. Největší pohromou je vztek v kombinaci s fyzickou bolestí. Pod vlivem „bebíčka“ nejsou schopni sebeovládání. Dospělci tohoto typu jsou lidé, kteří jsou schopni nečekaných, agresivních kroků a neznají stud.
Bolí NÁS zub! Všechno ven!!!
Pamatujete na Jana Wericha, coby rozčíleného císaře Rudolfa II. stylově vyžene všechny své poddané ven ze sálu, protože ho bolí zub a s ním celý majestát? Podobnost není náhodná! Pacienti typu Chamomilla často trpí a hlasitě si stěžují. Bezmocí jsou schopni bušit do zdí, hlasitě nadávat, shazovat věci i rozbíjet porcelán. Studený vítr, klimatizace nebo psychický konflikt může být důvodem k vzniku neuralgie trojklaného nervu, migrény, která se zhoršuje v teplém prostředí a při pokusu někoho z příbuzných odporovat. Bolesti břicha, které jsou doprovázené průjmem (často u malých dětí podobný stav vyvolává růst zubů nebo záněty uší. Začátek obvykle v teplém prostředí, spíš v noci- křik, pláč. Obvykle mívají jednu půlku tváře horkou a zarudlou. Novorozenci a starší kojenci jsou schopni „vykřičet si“ břišní nebo tříselnou kýlu.), akutní bolesti kloubů s otokem, (vzniklé z chladu, ale teplo na ně nepomáhá), bolest zubů a nespavost, kdy dotyčný obvykle vzbudí někoho z příbuzných, často partnera (děti obvykle maminku) a snaží se ukázat, jak MOC trpí – hádají se, křičí, vzbudí nakonec všechny.
Bolest je Chamomilla ….
Práh bolestivosti je u těchto jedinců velmi nízký, zvláště v emocionální rovině, kdy s pacienty tohoto typu cloumá zlost, šok, strach, zoufalství a beznaděj. Fyzická bolest je pro Chamomillu tak nesnesitelná, že hlasitě „žádá“, aby byla okamžitě uzdravena. Nejeden zkušený homeopat říká: „Chamomilla je bolest a bolest je Chamomilla.“ (jiný dodává: „Chamomilly zlost je bolest, a bolest je zlost.“). Hlavními původci jejich trápení bývají teplo (zhoršuje všechny jejich obtíže), dotyk, pohled na ně samé (bezmoc a projev soucitu je irituje a stupňuje jejich bolest) a psychické rozladění – hádka u pokladny v supermarketu o halíř, manželův výběr nevhodné voňavky, telefonát s tchyní nebo sestřenicí. Pokud své emoce drží na uzdě, ozvou se prudké bolesti hlavy nebo viscerální bolesti, které mohou vyústit až v zánět apendixu, zánět vaječníků, invaginaci střeva, infarkty střeva, žaludeční a dvanáctníkové vředy, zánět pobřišnice nebo těžký zánět lymfatických uzlin. Typickou je bolest hlavy, očí (blefarospasmus, žluté bělmo), uší (hnisavé otitidy se sklonem k meningitidě) a zubů s nástupem v noci a zrudnutím jedné strany obličeje (teplé na dotek). Veškerá pozornost a péče stav nemocného zhoršuje k úplné nesnesitelnosti. Dalšími důvody pro „zlost Chamomilly“ bolesti kloubů: (revmatismus, dna), bolesti šlach a svalů s vysokou horečkou, střevní, ledvinová a žlučníková kolika (lepší se po požití kávy), menstruační bolesti (vystřelují do zad a nohou), obtíže v těhotenství (riziko potratu ze zlosti bolesti), nesnesitelná muka při porodu.
Chamomilla má sklon k častým laryngitidám a laryngospasmu, bronchitidám, pleuritidám a pneumoniím s pálivou, spastickou bolestí, korunovanou vztekem. Hypersenzitivita, parestezie a fantomové bolesti, psychické algie a neuralgie – vše zhoršeno vlhkým nebo studeným, větrným počasím. Bolesti Chamomilly jsou vážně přehnané a jen obtížně zvládnutelné standardními analgetiky. V některých případech se i ti nejzkušenější lékaři těžko rozhodují, co s takovým pacientem – na psychiatrii nebo akutně na chirurgii? V soukromí si tito pacienti ze zoufalství zvyšují dávky léčiv a opiátů, což sníží jejich reakci na účinnou látku (jsou buď rezistentní, nebo závislí, často užívají směsi analgetik s alkoholem). Kromě algického syndromu jsou problémy Chamomilly doprovázeny nespavostí, těžkou depresí nebo mánií. Stejně jako u Belladonny se dá mluvit o riziku vzniku deliria (následek předávkování alkoholem nebo opiáty). Standardními jsou problémy při operačním zákroku.
Tišící síla Heřmánku pravého
Chamomila recutita AKH je lékem dvou základních lékařských oborů – je to stomatologie a pediatrie. Pomáhá při akutních zánětlivých stavech – uší nebo zubů (s teplotou a velkou bolestí obvykle v noci), při nachlazení s horečkou, bolesti hlavy a pulzujícími bolestmi břicha (např. premenstruační syndrom). Mírní záchvaty agrese a podráždění. Osvědčil se při léčbě poruch pozornosti s hyperaktivitou u dětí i dospělých.
Zdroj obrázku:
Filmový přehled.cz