Arsenicum album jako konstituční lék, 1. část

Arsenicum album jako konstituční lék, 1. část

Arsenicum album je jedním z nejvýznamnějších a zároveň nejzáhadnějších léků. Jeho aktivní účinnou látkou je dynamizovaný oxid arsenitý, znám také pod názvem arsenik.

Otrušík alias arsenik

Homeopatický lék Arsenicum album, je důkazem paradoxního zákona podobnosti – „Nejlepší léky vznikají z nejsilnějších jedů“, v tomto případě z prudce jedovatého otrušíku (1) – arseniku. V homeopatickém ředění však není nebezpečný, naopak má výjimečné léčebné účinky. Pro své výjimečné vlastnosti (předchůdce antibiotik) patří mezi nejstarší a nejužívanější prostředek starověké medicíny, evropské i čínské.

Seznamte se, prosím …

Arsenik neboli oxid arsenitý (As2O3) je velmi nenápadný. Obvykle vypadá jako bílé hrudky nebo krystalický, či amorfní prášek bez chuti a zápachu, zato vysoké toxicity. V přírodě se nachází ve formě zvláštního uskupení, tzv. „arsenového květu“, arsenolitu. U nás je jeho výskyt spojen především s rozsáhlou těžbou stříbra a uranu v lokalitách Jáchymova, Příbrami a Kutné Hory (kde spolu se směsí hlušiny a dalších minerálů tvoří proslulou, jedovatou „hlinku kutnohorskou“) a dvou méně významných ložisek stříbra – Hory Svaté Kateřiny a Roztok nad Labem. V minulosti nacházel arsenik velmi široké uplatnění. Před 100 lety býval součástí téměř každé domácnosti coby účinný prostředek k hubení hlodavců (rodenticidy) a roztočů (akaricidy). V průmyslu se používal při výrobě skla (čeření), barev (tzv. arsenikové zeleně), při konzervaci kůže a dřeva. Jeho toxicita, zejména karcinogenní účinky (nádory plic, jater a kůže), byla natolik silná, že se k těmto účelům přestal používat úplně.

Léčebné účinky

Pojďme se na arsenik, podívat i z té lepší, léčebné stránky. Český herbář z roku 1899 o něm hovoří velmi lichotivě: „Za náležité opatrnosti působí otrušík uvnitř prospěšně na celé ústrojí, zejména na svaly. První účinky jeví se v žaludku a ve střevech. Radí se proti raku, zimnici, padoucnici, posunčině a jiným neduhům čivním, proti uštknutí hada, kousnutí psa, hostci, dně, vyraženinám chronickým (2).“

Na přelomu 19. a 20. století byl arsenik užíván i v medicíně jako tzv. Fowlerův roztok (Liquor Kalii arsenicosi) v jednoprocentní směsi spolu s uhličitanem draselným k léčení kožních onemocnění. Muselo se s ním zacházet velmi opatrně. Při předávkování mohlo způsobit chronickou otravu.

Otrava utrejchem

Příznaky akutní otravy arsenikem jsou bolest břicha, nucení ke zvracení a třes. Při požití menší dávky nebo při chronické otravě nastupují příznaky apatie, zvracení, průjmu, později dehydratace a selhání ledvin. Smrt nastává po požití 0,3 g arseniku (s ohledem na individuální stav osoby). Při dostatečně velké dávce nastává smrt během několika hodin (3). Pokud otrávený přežil, došlo k trvalému poškození jater a nervového systému (polyneuropatie). Dalšími běžnými příznaky chronické otravy jsou: kožní změny, zánět středního ucha, bolesti břicha, průjmy, poruchy periferní cirkulace krve, úbytek míšní hmoty, padání vlasů, pruhy na nehtech a jejich lámavost. V homeopatické materii medice je Arsenicum album účinným lékem těchto stavů.


1: Otrušík, utrejch, utrých, staročeské výrazy pro arsenik (oxid arsenitý).
2: Citováno z: Český herbář, s vyobrazením rostlin jedovatých a jiných velmi důležitých bylin, autor: Dr. V. K., vydalo Nakl. Aloise Hynka v Praze 1899, kapitola: Léky z nerostů, viz Otrušík. Digitální verze knihy
3: Smrtelná dávka arseniku je 20 mg/kg.

Štítky

1. ročník Acidum aceticum Acidum phosphoricum Aconitum AKH Alergie Allium cepa Apis Argentum nitricum Arnica Arsenicum album Artemisia Artemisia vulgaris Aurum metallicum Bella-donna Bellis Berberis Borax Calcarea carbonica Calcarea fluorica Calendula Camphora Capsicum Causticum Cimicifuga co kvete Co se vyrábí? Coccus cacti Coffea cruda Cyclamen článek Drosera rotundifolia Dulcamara e-shopy Ferrum phosphoricum Graphites HAB Hahnemann Hepar sulfuris historie hlasování Homeopat roku Homeopatická káva homeopatická mapa zdraví homeopatická poradna Homeopatické bylinky Homeopatické byliny homeopatický kongres homeopatie Homeopatie vědecká homeopatika homeopatikum homeopatikum týdne Hradec Králové Hypericum Chamomilla recutita Imunita jak se vyrábí Kalium carbonicum Kalium iodatum Kalium muriaticum Kalium phosphoricum kamenné lékárny Kazuistika Kongresy konzultace koronavirus Kurz kurzy lékárník lékopis lékopisná kuchařka Literární noviny Lycopodium Mapa zdraví Melilotus MUDr. Alexandr Fesik nákup nařízení vlády Natrium carbonicum Natrium phosphoricum Natrium sulfuricum nemoc nemoci Nové léky Novinky ocenění omezení pohybu Phytolacca Pozitivní homeopatie Praktická homeopatie Praktická homeopatie podle Hahnemanna prodej příběhy přihláška přínos rady Rekonvalescence Sammuel Hahnemann Sepia Silicea Solidago Specializovaný kurz studium Sulfur telefonické linky Teorie Thuja occidentalis Typologie Vědecká homeopatie vyjádření vzdělávání zákaz zdraví Zincum metallicum zpráva vše