Znovuobjevení principu podobnosti

Znovuobjevení principu podobnosti

Největší rozkvět homeopatie dosáhla v 19. století. Zkoušeli se nové a nové léky. Žáci Hahnemanna vytvořili absolutně dokonalý systém jak, kdy a pro koho vybrat homeopatický lék.

Jednoho březnového dne Hahnemann ucítil únavu, třes, zimnici a studené pocení. Kupodivu na Hahnemanna nešla nemoc, ale projevila se reakce na Chinin, který se ukázal jako velice vhodný lék. Samuel Hahnemann byl velmi vzdělanou osobou a přečetl si, že některé látky, které můžou potlačovat projevy nemocí, podobné stavy můžou vyvolat a právě toto si chtěl vyzkoušet. Pravda byla větší, než on sám předpokládal. Všechny symptomy, které se u něj po cíleném použití Chininu projevily, odpovídaly prodělání onemocnění malárii v Transylvánii.

Podobné stavy třesavky měl Hahnemann i v období přestěhování do Německa. Samuela Hahnemanna překvapila nejen reakce, ale i to, že jednorázová dávka Chininu na jednu stranu vyvolala potíže, a na druhou odstranila záchvat malárie. Pro Samuela Hahnemanna to byla výzva a začal sám přemýšlet nad tím, co všechno se dá ještě tímto způsobem léčit.

Případy podobnosti začal zkoušet v roce 1790. Zkoušení léků a jedů na sobě zabralo Samuelovi Hahnemannovi celých 6 let. Je obdivuhodná odhodlanost a obrovské zdraví také jeho příbuzných a blízkých, kteří se rozhodli, že budou účinky látek zkoušet na sobě. Samuel Hahnemann účinky látek zkoušel, porovnával a zapisoval. Vybíral případy otravy a zajímaly ho nejenom každodenní léky zásob, které medicína používala, ale i nestandardní látky jako je Aurum a Natrium muriaticum. Za 6 let těžké, poctivé práce vznikl systém, který v sobě ukrývá způsob léčby pacienta. Byla to v podstatě revoluce nejen v medicíně, ale i ve vědě. Samuel Hahnemann neobjevil lék, ale objevil celý systém, který se dá porovnat s pochopením lidstva Archimédova zákona, díky kterému plavou všechny lodě nebo taky s objevením možnosti létání strojů těžších než vzduch.

Největší rozkvět homeopatie dosáhla v 19. století. Zkoušeli se nové a nové léky. Žáci Hahnemanna vytvořili absolutně dokonalý systém jak, kdy a pro koho vybrat homeopatický lék. Lékaři jako Constantine Hering, Adolf von Lippe a Jar zdokonalili systém S. Hahnemanna. Každý lék dosáhl individuálnosti, díky Hahnemannovi máme jasno v možnosti využití čistých monokomponentů. Když použijeme pojem „Silicea“, tak se nám v ten okamžik vybaví zimomřivá, hubená, chytrá, sympatická, velice citlivá slečna nebo paní. U „Graphitesu“ to bude zase nesmělý, obézní, trápící se pacient. V každém případě známe prognózu, jak bude nemoc probíhat a tedy i jak skončí.

Vytvoření Hahnemannovy technologie výroby léků jednou a provždy skoncovalo s hrůzou vedlejších a nežádoucích vedlejších účinků. 222 let již platí, že homeopatické léky vedlejší účinky nemají. Každý, kdo alespoň jednou dostal průjem z penicilínu, krvácivé zvracení ze salicylátů, trombózu z estrogenů, kolaps z Viagry nebo taky každý, kdo dostal cukrovku z kortikoidů, by měl být vděčný S. Hahnemannovi, že jsou jeho léky bezpečné přesto, že jsou účinnější než standardní léčba.

Bohužel dnešní postavení homeopatie dovoluje používat maximálně 2-5% možností homeopatie. Chybí opravdová vzdělávací centra a také chybí opravdové vědecké instituce. Homeopatie může léčit nemoci, ale bohužel ta relativně málo početná skupina profesionálů, kteří léčí dnes, nemohou uzdravit celý svět a nemohou vrátit homeopatii to, co dostali od homeopatie. To znamená opravdové postavení v medicíně a společnosti a kvalitní nabídku homeopatie.

Znovuobjevení homeopatie jako systému a zavedení do praktické medicíny dělá ze Samuela Hahnemanna největšího objevitele a vědce v medicíně. Před a po Hahnemannovi byli v medicíně vědci, lékaři, objevitelé. Když to zjednodušíme, tak Kraepelin objevil Schizofrenii, Fleming – penicilín, Rentgen – rentgenové záření, Bernard – transplantaci srdce. Byli i další lidé, kteří jsou významní v dějinách lidstva, ale nikdo nevytvořil tak obsáhlý praktický systém diagnostiky, prognostiky a léčby. Díky Hahnemannovi mají i pacienti s nejsložitějšími potížemi šanci.

Štítky

1. ročník Acidum aceticum Acidum phosphoricum Aconitum AKH Alergie Allium cepa Apis Argentum nitricum Arnica Arsenicum album Artemisia Artemisia vulgaris Aurum metallicum Bella-donna Bellis Berberis Borax Calcarea carbonica Calcarea fluorica Calendula Camphora Capsicum Causticum Cimicifuga co kvete Co se vyrábí? Coccus cacti Coffea cruda Cyclamen článek Drosera rotundifolia Dulcamara e-shopy Ferrum phosphoricum Graphites HAB Hahnemann Hepar sulfuris historie hlasování Homeopat roku Homeopatická káva homeopatická mapa zdraví homeopatická poradna Homeopatické bylinky Homeopatické byliny homeopatický kongres homeopatie Homeopatie vědecká homeopatika homeopatikum homeopatikum týdne Hradec Králové Hypericum Chamomilla recutita Imunita jak se vyrábí Kalium carbonicum Kalium iodatum Kalium muriaticum Kalium phosphoricum kamenné lékárny Kazuistika Kongresy konzultace koronavirus Kurz kurzy lékárník lékopis lékopisná kuchařka Literární noviny Lycopodium Mapa zdraví Melilotus MUDr. Alexandr Fesik nákup nařízení vlády Natrium carbonicum Natrium phosphoricum Natrium sulfuricum nemoc nemoci Nové léky Novinky ocenění omezení pohybu Phytolacca Pozitivní homeopatie Praktická homeopatie Praktická homeopatie podle Hahnemanna prodej příběhy přihláška přínos rady Rekonvalescence Sammuel Hahnemann Sepia Silicea Solidago Specializovaný kurz studium Sulfur telefonické linky Teorie Thuja occidentalis Typologie Vědecká homeopatie vyjádření vzdělávání zákaz zdraví Zincum metallicum zpráva vše