Thuja occidentalis jako konstituční lék … 1. část

Thuja occidentalis jako konstituční lék … 1. část

Thuja occidentalis patří k základním homeopatickým lékům. Do homeopatie tento lék zavedl Samuel Hahnemann.

… patří mezi tři homeopatická léčiva, zavedená a vyzkoušená samotným Samuelem Hahnemannem. Již roku 1792 byla oficiálně použita jako homeopatický – miasmatický (1) přípravek při léčbě nemocí močového a pohlavního ústrojí. V homeopatických kruzích dodnes koluje přesvědčení, že po léku Thuja occidentalis nejednou sáhl i slavný italský svůdce Giacomo Casanova, aby zažehnal následky svých milostných dostaveníček. Jak tomu tenkrát bylo a jaký byl účinek léčby, si povíme v homeopatické typologii. Teď nás čeká malé, botanické a toxikologické okénko.

Smaragdový klenot parků, zahrad a hřbitovů

Thuja occidentalis neboli Zerav západní je jehličnatý, statný a dekorativní strom pocházející z Kanady. Do Evropy zavítal v roce 1545, jako dar pro francouzského krále Františka I. U nás tomu bylo až počátkem 18. století v rámci módní vlny šlechtických parků (2). Ve 20. století se zerav stal již běžným inventářem parků, zahrad a zejména hřbitovů. Jméno „thuja“ má původ v řeckém „thyia“- vonný strom (3). Anglický překlad zeravu znamená „arbor vitae“ – strom života, což je velmi zajímavé hned z několika důvodů. Ploché, rozvětvené větévky této dřeviny vypadají jako malé stromečky. Při troše představivosti, vzhled mozečku (4) v našem mozku, vypadá na průřezu velmi podobně. Výrazem „strom života“ se v minulosti označovala sliznice děložního hrdla, která svým řasovitým složením evokuje stromek s košatou korunou, navíc, je to jen krůček od problémů (urogenitální soustavy), které matečná tinktura zeravu výborně léčí.

Jedovaté léčivým? Ale ano!

Větévky, šištice a dřevo zeravu jsou vysoce toxické, zejména pak mladé výhony a jehlice, jejichž silici tvoří z 65% jedovatý bicyklický monoterpen thujon (5) . Pouhý dotyk může citlivým jedincům vyvolat podráždění a alergickou reakci. Otrava po požití způsobuje poruchy centrální nervové soustavy, projevující se malátností, mydriázou (rozšířením zornic), tachykardií, hypertenzí, křečemi a zvracením. U žen dochází k překrvení malé pánve a křečím, které mohou u těhotných vyvolat potrat. Těžké otravy provází krvavé průjmy, poškození jater a ledvin, celkové ochablosti a bezvědomí, které může končit smrtí. Zkušení léčitelé však odpradávna věděli, jak jedovatost zeravu zkrotit a využít v prospěch. Z jarních mladých větviček vyráběli odvar, který podávali zevně a s maximální opatrností. Objevili jeho silné močopudné a abortivní účinky, léčili nachlazení, horečky, bolesti hlavy, revmatismus a záněty močových cest. Přesto byla tato odvážná, amatérská léčba velmi riskantní. Až pozdější Hahnemannovy studie o účincích thujonu a terpenických látkách na organismus spolu s nesčetnými provingy (6), umožnily účinné a hlavně bezpečné využití zeravu k léčebným účelům.

Když začne léčit

Močopudná, matečná tinktura Thuje occidentalis se stala výchozí surovinou stejnojmenného homeopatického léku, jehož hlavní indikací se stalo nutkání k častému močení, typické pro: akutní zánět močové trubice, zánět prostaty (akutní i chronický – při Chlamydioze) při jejím zbytnění a adenomu. Lék Thuja occidentalis uleví při ztíženém močení se svěděním, pálením a bolestí v močové trubici při zánětu a vylučování kaménků, písku a jiných překážek. Dámám pomáhá při metritidě (zánět dělohy), bolestivé menstruaci a genitálním herpesu. Pánům zvyšuje potenci a libido. Odstraňuje bradavice (i genitálních), molusky a polypy, působí protiplísňově. Eliminuje stařecké skvrny, zahojí jizvy a ekzémy, zlepší stav kůže, vlasů a nehtů (osvědčený při léčbě deformovaných a zarůstajících nehtů). Podává se při trávicích potížích: zvracení, zácpě, krvácejících hemoroidech, nadýmání a insuficienci slinivky břišní. Mírní nervové záněty, neurastenie a třes. Tlumí dráždivý kašel a působí antirevmaticky (bolest kloubů s hlasitým praskáním a otokem). Nově byly zjištěny účinky antivirové, imunostimulační a detoxikační (produkce cytokinů a protilátek, aktivace makrofágů, mírní nežádoucí účinky očkování), protizánětlivé a protinádorové (např. dokáže zastavit a vrátit zpět vývoj adenomu prostaty).


1.Thuja occidentalis je tzv. miasmatický lék, který řídí uzdravení pacientů takzvaného sykotického miasmatu.
2. První záznamy o pěstování zeravu západního na našem území jsou z roku 1809; zerav byl uváděn v soupisu dřevin v zámeckém parku v Hluboši nedaleko Příbrami. Ve 20. století se zerav stal běžným inventářem parků a zahrad a zejména hřbitovů.
3. Vilém Věnceslav Havelka: Umění lesní, vyšlo nákladem České lesnické jednoty v komisi Calvova knihkupectví v Praze roku 1823.
4. Mozeček (malý mozek, Cerebellum), část mozku, která se nachází mezi a částečně pod týlními laloky mozkových hemisfér. Vpředu přiléhá k střednímu mozku, Varolově mostu a prodloužené míše.
5. Dalšími toxickými látkami jsou pinen, fenchon, borneol, tanaceton a ester kyseliny octové. Dále glykosid thujin (kvercitrin a pinipikrin), pryskyřice, cukr, třísloviny a kyselina thujigeninová. Další látky viz: Wink M, van Wyk B-E. Mind-altering and poisonous plants of the world. Timber Press, Portland, London 2008.
6. Proving-homeopatický pokus na základě principu podobnosti. Jedy u zdravého člověka vyvolávají příznaky určité nemoci. Malé dávky téže látky (homeopaticky upravené) však dokáží zbavit nemocného těchto obtíží. Tento objev měl zásadní význam pro rozvoj homeopatické teorie i praxe.

Zdroje obrázků:
H. Zell, Wikimediacommons
Brynn, Wikimediacommons

Štítky

1. ročník Acidum aceticum Acidum phosphoricum Aconitum AKH Alergie Allium cepa Apis Argentum nitricum Arnica Arsenicum album Artemisia Artemisia vulgaris Aurum metallicum Bella-donna Bellis Berberis Borax Calcarea carbonica Calcarea fluorica Calendula Camphora Capsicum Causticum Cimicifuga co kvete Co se vyrábí? Coccus cacti Coffea cruda Cyclamen článek Drosera rotundifolia Dulcamara e-shopy Ferrum phosphoricum Graphites HAB Hahnemann Hepar sulfuris historie hlasování Homeopat roku Homeopatická káva homeopatická mapa zdraví homeopatická poradna Homeopatické bylinky Homeopatické byliny homeopatický kongres homeopatie Homeopatie vědecká homeopatika homeopatikum homeopatikum týdne Hradec Králové Hypericum Chamomilla recutita Imunita jak se vyrábí Kalium carbonicum Kalium iodatum Kalium muriaticum Kalium phosphoricum kamenné lékárny Kazuistika Kongresy konzultace koronavirus Kurz kurzy lékárník lékopis lékopisná kuchařka Literární noviny Lycopodium Mapa zdraví Melilotus MUDr. Alexandr Fesik nákup nařízení vlády Natrium carbonicum Natrium phosphoricum Natrium sulfuricum nemoc nemoci Nové léky Novinky ocenění omezení pohybu Phytolacca Pozitivní homeopatie Praktická homeopatie Praktická homeopatie podle Hahnemanna prodej příběhy přihláška přínos rady Rekonvalescence Sammuel Hahnemann Sepia Silicea Solidago Specializovaný kurz studium Sulfur telefonické linky Teorie Thuja occidentalis Typologie Vědecká homeopatie vyjádření vzdělávání zákaz zdraví Zincum metallicum zpráva vše