Případy léčby chladových alergií 1. část

Případy léčby chladových alergií 1. část

Svědění, pálení a štípání kůže. Otoky a mokvající praskliny. Astmatické záchvaty a kašel.

Calcarea carbonica

Tento typ osob se sklonem k alergii na chlad je hojně zastoupen v populaci jak české, tak moravské, s častým výskytem v oblasti Opavy. Calcarea carbonica má v sobě vlastnosti jak akutního a rychlého léku, tak léku systémového, konstitučního.

Pacienti typu Calcarea carbonica jsou celkově zimomřiví, často bývají teple oblečení, mají nižší hranici teploty komfortu, občas od 16 do 17 °C, někdy i 20 °C je pro ně zima. Jsou neskutečně citliví na změnu počasí, jak studené a mrazivé, tak studené a vlhké, dále jsou citliví na průvan a klimatizaci.

Jeden z výrazných symptomů je zhoršení po zpocení a po následném ochlazení pacienta, např. se zpotí v noci, objeví se studený pot a vzniká astmatický záchvat nebo kašel. Stejně reagují pacienti Calcarea carbonica na mokré ponožky. Do jisté míry se dá uvažovat o tom, že technologie goretexu je vymyšlena pro tyto pacienty. Vzniká zhoršení problému ve vlhkých ponožkách.

Calcarea carbonica je lék rychlý, akutní. Jako jeden z prvních symptomů je vznik kopřivky a otoku v oblasti, kam zasahuje destruktivní agens, ale může se vyvíjet dále. Typický je akutní vznik bolavého pálivého otoku, který se časem může změnit na hnisavé, štípavé a pálivé poškození kůže.

Pacienti Calcarea carbonica na chlad tedy často reagují svěděním, pálením kůže. Za studeného, mrazivého počasí mívají také těžké astmatické stavy, které můžeme popsat jako stav chladové alergie. K dalším projevům patří dusivé astmatické záchvaty, které se viditelně zhoršují působením chladu, mrazem, mlhou, v období úplňku a změnou počasí.

Calcarea carbonica je velkým lékem otoků z chladu a k příznakům patří jednoznačně otoky prstů s pocitem pálení a s vlhkostí dlaní a prstů. Projevy pálení a štípání. Jeden ze standardních problémů, které se přidávají k pálení a otokům jsou praskliny rukou, pokožky dlaní s hnisáním a krvácením.

Calcarea carbonica patří ke krvácivým lékům a dusivé alergické projevy mohou být občas doprovázeny i odkašláváním většího nebo menšího množství krve. Občas můžeme vidět, že pacient nejen kašle, ale ve stavu dušnosti také zvrací.

V chladném období můžeme pozorovat také spojení chladové potravinové alergie nebo alergie na léky. Jeden z hlavních skupin léků jsou kortikoidy. Ty samy o sobě mohou u pacienta vyvolat alergický stav nebo zhoršovat otoky, kopřivku, kašel a zvracení v zimním období. Dále jsou patrné otoky kloubů a zhoršení a vznik revmatických stavů v období chladu.

Případ č. 1:

Koncem roku 2006 za mnou přišla starší dáma s pěkného slezského městečka Kravaře. Hlavním problémem, který paní trápil, a to doslova bylo, že si nemůže na zimu koupit dostatečně teplé rukavice, protože vždy když vyjde ven, začnou jí otékat prsty rukou a nohou. Paní byla velice teple oblečená a na nohou měla nějaké „válenky“. Ruce měla zamotané do špinavých hadrů, které bohužel zapáchaly Višněvského balzámem. Když paní látku odmotala a ukázala mi ruce, bylo vidět obrovské nateklé prsty, které připomínaly popálené špekáčky. Byly popraskané a z prasklin tekla bledá tekutina s krví.

Dcera, která byla zdravotní sestrou a paní doprovázela, potvrdila, že posledních dvacet let, od října do března matka trpí bolestmi, otoky, prasklinami na rukou a nohou, mimo to trpěla dusivým kašlem a syndromem podrážděného oka. Na otázku z čeho to vzniklo, starší dáma řekla, že to spojuje s nepovedenou operací žlučníkových kamenů, která dopadla špatně. Musela být 2x operována kvůli fistulím v oblasti odoperovaného žlučníku, dlouho trpěla zvracením. Operaci museli 2x odložit kvůli problémům s narkózou.

Paní měla kulatou podsaditou postavu, při pohybu bylo slyšet křupání kloubů. Před tím než se dostala do invalidního důchodu, pracovala dvacet let jako cukrářka. Jediným jejím koníčkem je vaření a pečení, co je ale kvůli poškození rukou v zimě nemožné. Ráda vaří v létě, má i malou cukrárnu, a když nemůže vařit tak aspoň radí známým a ráda si vyměňuje recepty. Paní miluje sladké, vajíčka a uzené. V minulosti měla pár úrazů, kvůli závratím spadla z kola a podvrtla si rameno.

Po zvážení situace paní dostala lék Calcarea carbonica C99, 1 tabletu si měla rozpustit ve vodě a pít celý den. Po dvou týdnech se dostavila na kontrolu. Přišla už bez dcery a bez zápachu Višněvského balzámu. Když rozmotala obvazy na rukou, nebyly tak prosáklé a poškození kůže bylo o hodně menší.

Další kontrola proběhla za 3 týdny. Kromě toho, že paní přišla bez válenek a v normálních botách, i když byl pořád leden, poprvé za dvacet let byla schopná vzít si normální rukavice, potvrdila mi, že kašel mizí.

Na další kontrolu paní přišla 15. února. Za další příjemnou věc můžeme považovat fakt, že měla o hodně tenčí rukavice, odvážila se chodit bez teplých ponožek, úplně zmizely kašle. Docela velkým překvapením bylo, že zhubla 7 kilo kg a zmenšila se jí chuť na sladké.

Během jara a léta docházela na kontroly jednou za 2 měsíce s viditelným zlepšením v létě, navíc paní zaznamenala úplné vymizení kašle.

Jaro, léto a podzim netrpělivě rodina čekala, až přijde studené počasí. Pacientka si vyžádala vyšší dávku Calcarey carboniky, 2 tablety 6x denně. Začátkem října se objevilo velké sněžení a mráz minus 4°C. Když šla paní do kostela, odvážila se jít bez válenek a bez omotaných rukou jen v teplejších rukavicích. Po návratu nebylo ani kašle, ani otoků. Když pak přišly opravdové mrazy začátkem listopadu, stav pacientky se nehoršil. Celou zimu, která byla mrazivá, zvládla bez teplejšího oblečení a bez závažnější léčby. Dohodli jsme se na kontrolách 2x ročně, v listopadu a v únoru. Ženu jsem sledoval 6 let a její stav se nehoršil.

Štítky

1. ročník Acidum aceticum Acidum phosphoricum Aconitum AKH Alergie Allium cepa Apis Argentum nitricum Arnica Arsenicum album Artemisia Artemisia vulgaris Aurum metallicum Bella-donna Bellis Berberis Borax Calcarea carbonica Calcarea fluorica Calendula Camphora Capsicum Causticum Cimicifuga co kvete Co se vyrábí? Coccus cacti Coffea cruda Cyclamen článek Drosera rotundifolia Dulcamara e-shopy Ferrum phosphoricum Graphites HAB Hahnemann Hepar sulfuris historie hlasování Homeopat roku Homeopatická káva homeopatická mapa zdraví homeopatická poradna Homeopatické bylinky Homeopatické byliny homeopatický kongres homeopatie Homeopatie vědecká homeopatika homeopatikum homeopatikum týdne Hradec Králové Hypericum Chamomilla recutita Imunita jak se vyrábí Kalium carbonicum Kalium iodatum Kalium muriaticum Kalium phosphoricum kamenné lékárny Kazuistika Kongresy konzultace koronavirus Kurz kurzy lékárník lékopis lékopisná kuchařka Literární noviny Lycopodium Mapa zdraví Melilotus MUDr. Alexandr Fesik nákup nařízení vlády Natrium carbonicum Natrium phosphoricum Natrium sulfuricum nemoc nemoci Nové léky Novinky ocenění omezení pohybu Phytolacca Pozitivní homeopatie Praktická homeopatie Praktická homeopatie podle Hahnemanna prodej příběhy přihláška přínos rady Rekonvalescence Sammuel Hahnemann Sepia Silicea Solidago Specializovaný kurz studium Sulfur telefonické linky Teorie Thuja occidentalis Typologie Vědecká homeopatie vyjádření vzdělávání zákaz zdraví Zincum metallicum zpráva vše