Homeopatie vědecká aneb „Jak se vyrábí

Homeopatie vědecká aneb „Jak se vyrábí" - Dulcamara

Dnes Vám představíme alchymii výroby léku Dulcamara AKH podle originálního německého lékopisu:

Homöopathisches Arzneibuch 2005 : Amtliche Ausgabe. Germany: Deutscher Apotheker Verlag Stuttgart, 2005. ISBN 3-7692-3838-9.

Používají se čerstvé větvičky Solanum dulcamara před dobou květu.
Příprava: Základní tinktura a ředění se provádí podle předpisu 2a.
Vlastnosti: Matečná tinktura je žlutohnědá až zelenohnědá kapalina s aromatickým bylinným zápachem.

Zkoušky totožnosti:
A. 1 ml matečné tinktury se vpraví do 10 ml vody R a směs se protřepe. Vznikne bílá pěna, která je stabilní minimálně 1 hodinu.
B. 5 ml matečné tinktury se protřepe s 5 ml etheru R. Organická fáze se oddělí a ether se odpaří. K odparku se přidá 0,5 ml kyseliny sírové R a směs se slabě ohřeje. Vznikne hnědofialové zbarvení.
C. Chromatografie: Zkouška se provádí chromatografií na tenké vrstvě (H 2.2.4) silikagelu H R (Kieselgel H R Fertigplatte).
Zkoušený roztok: matečná tinktura.
Referenční roztok: 10 mg papaverinhydrochloridu R se rozpustí v 10 ml methanolu R.

Na start chromatografické desky se nanese 40 µl zkoušeného roztoku a 10 µl referenčního roztoku. Pro chromatografii se použije horní vrstva směsi složené z 10 ml kyseliny octové 99% R, 40 objemových dílů 1-butanolu R a 50 objemových dílů vody R na vyvíjecí dráze 100 mm. Po vysušení chromatogramu teplým vzduchem se chramatogram postříká Dragendorfovým činidlem a následně roztokem natrium nitritu R. Chromatogram se vyhodnotí na denním světle.

Na chromatogramu referenčního roztoku se na přechodu spodní a střední třetiny nachází oranžově zbarvená zóna papaverinhydrochloridu.

Na chromatogramu zkoušeného roztoku je mezi startem a referenční substancí je šedá zóna, nad referenční substancí jsou dvě oranžově zbarvené zóny a nad nimi můžeme vidět oranžově zbarvenou zónu.

Zkoušky na čistotu:
Relativní hustota (2.2.5): 0,935 až 0,955.
Zbytek po sušení (H 2.2.6): nejméně 2 % a nejvýše 3,5 %.
Skladování: Chráněno před světlem.

Jaké je použití léku Dulcamara AKH:
- zmírňuje bolesti kloubů a svalů
- léčí nachlazení: rýmu, kašel, zahlenění
- léčí astma
Veškeré potíže se zhoršují nebo nastupují za vlhka a chladu, změnou počasí na chladné, prací v chladu a vlhku apod.

Ke stažení ZDE.

Štítky

1. ročník Acidum aceticum Acidum phosphoricum Aconitum AKH Alergie Allium cepa Apis Argentum nitricum Arnica Arsenicum album Artemisia Artemisia vulgaris Aurum metallicum Bella-donna Bellis Berberis Borax Calcarea carbonica Calcarea fluorica Calendula Camphora Capsicum Causticum Cimicifuga co kvete Co se vyrábí? Coccus cacti Coffea cruda Cyclamen článek Drosera rotundifolia Dulcamara e-shopy Ferrum phosphoricum Graphites HAB Hahnemann Hepar sulfuris historie hlasování Homeopat roku Homeopatická káva homeopatická mapa zdraví homeopatická poradna Homeopatické bylinky Homeopatické byliny homeopatický kongres homeopatie Homeopatie vědecká homeopatika homeopatikum homeopatikum týdne Hradec Králové Hypericum Chamomilla recutita Imunita jak se vyrábí Kalium carbonicum Kalium iodatum Kalium muriaticum Kalium phosphoricum kamenné lékárny Kazuistika Kongresy konzultace koronavirus Kurz kurzy lékárník lékopis lékopisná kuchařka Literární noviny Lycopodium Mapa zdraví Melilotus MUDr. Alexandr Fesik nákup nařízení vlády Natrium carbonicum Natrium phosphoricum Natrium sulfuricum nemoc nemoci Nové léky Novinky ocenění omezení pohybu Phytolacca Pozitivní homeopatie prodej příběhy přihláška přínos rady Rekonvalescence Sammuel Hahnemann Sepia Silicea Solidago Specializovaný kurz studium Sulfur telefonické linky Teorie Thuja occidentalis Typologie Vědecká homeopatie vyjádření vzdělávání zákaz zdraví Zincum metallicum zpráva vše