Homeopatie vědecká aneb

Homeopatie vědecká aneb "Jak se vyrábí" - Bella-Donna

Dnes Vám představíme alchymii výroby léku Bella-Donna AKH

V rámci vzdělávání našich studentů Vás necháme pravidelně nahlédnout do homeopatické kuchyně, ve které se připravují naše léky.
Seznámíte se s „recepty“ na výrobu léků, které najdete v homeopatickém lékopisu.

Dnes Vám představíme alchymii výroby léku Bella-Donna AKH podle originálního německého lékopisu: Homöopathisches Arzneibuch 2005 : Amtliche Ausgabe. Germany: Deutscher Apotheker Verlag Stuttgart, 2005. ISBN 3-7692-3838-9.

Mateční tinktura obsahuje nejméně 0,020 a nejvíce 0,050 procent alkaloidů společně stanovených jako atropin (C17H23NO3; M = 289,4) a skopolamin (C17H21NO4; M = 303,3) z toho nejvýše 5 % skopolaminu.

Příprava
Mateční tinktura a ředění se provádí podle předpisu 2a.

Vlastnosti
Mateční tinktura je hnědá kapalina s charakteristickým zápachem.

Zkoušky totožnosti
A. K 5 ml mateční tinktury se přidá 5 ml vody R a 1 ml koncentrovaného roztoku hydroxidu amonného R. Směs se protřepe s 10 ml etheru R. Oddělená organická fáze se na vodní lázni odpaří do sucha. K odparku se přidá 0,5 ml dýmavé kyseliny dusičné a směs se na malém plaménku odpaří do sucha. K odparku se přidá 10 ml acetonu R a po kapkách 0,2 ml ethanolického roztoku hydroxidu draselného R. Směs se zbarví fialově.

B. 10 ml mateční tinktury se na vodní lázni odpaří na asi 5 ml. K zahuštěnému roztoku se přidá 10 ml vody R a směs se filtruje. Filtrát se protřepe s 5 ml chloroformu R. Oddělená organická fáze se opět filtruje a filtrát se odpaří na vodní lázni do sucha. Odparek se rozpustí v 10 ml vroucí vodě a směs se znovu filtruje. K filtrátu se pak přidá 0,1 ml zředěného roztoku hydroxidu amonného R a takto připravená směs modrozeleně fluoreskuje.

C. Chromatografie: Zkouška se provádí chromatografií na tenké vrstvě (H 2.2.4) silikagelu H R (Kieselgel H R Fertigplatte).

Zkoumaný roztok: 10 ml mateční tinktury se zahřeje na vodní lázni do zmizení zápachu ethanolu. K odparku se přidá 1 ml roztoku hydroxidu amonného R a směs se protřepe 2 x 10 etheru (bez peroxidů) R. Spojená organická fáze se vysuší bezvodým síranem sodným R a filtruje se. Filtr se promyje 10 ml etheru (bez peroxidů) R. Spojený filtrát se na vodní lázni odpaří do sucha. Odparek se pak rozpustí v 0,3 ml methanolu R.

Referenční roztok: 7,5 mg skopolamin hydrobromidu R se rozpustí v 10 ml methanolu R. V 1 ml tohoto roztoku se rozpustí 12 mg atropin sulfátu RH.

Na start chromatografické desky se nanese po 20 µl zkoušeného roztoku a referenčního roztoku. Chromatografie se provádí směsí 3 objemových dílů roztoku koncentrovaného hydroxidu amonného R, 7 objemových dílů vody R a 90 objemových dílů acetonu R na vyvíjecí dráze 100 mm. Po 15 minutách sušení při 105 až 110 °C se chromatogram vyhodnotí v ultrafialovém světle při 365 nm. Následně se chromatogram postříká Dragendorfovým činidlem R a vyhodnotí se na denním světle.
Chromatogram referenčního roztoku ukazuje po postříkání detekčním činidlem ve spodní třetině oranžově-červenou zónu atropin sulfátu a ve střední třetině oranžově-červenou zónu skopolamin hydrobromidu.
Chromatogram zkoumaného roztoku ukazuje v ultrafialovém světle při 365 nm několik světlých zón, jedna z nich leží ve střední třetině.
Po postříkání detekčním činidlem ukazuje chromatogram zkoumaného roztoku na úrovni referenční substance atropin sulfátu červenou zónu, velikost a intenzita odpovídá referenční substanci. Na úrovni referenční substance skopolamin hydrobromidu může ležet oranžově-červená zóna, která nesmí být větší nebo intenzivnější než referenční substance.

Zkoušky na čistotu
Relativní hustota (2.2.5): 0,932 až 0,947.
Zbytek po sušení (H 2.2.6): nejméně 1,4 %.

Bella-Donna AKH je lék dobře známý svým účinkem při intenzivních bolestech hlavy, při silných menstruačních bolestech, při přehřátí, ale dokáže pomoci také při léčbě závažných neurologických onemocnění jako např. epilepsie.

 

Štítky

1. ročník Acidum aceticum Acidum phosphoricum Aconitum AKH Alergie Allium cepa Apis Argentum nitricum Arnica Arsenicum album Artemisia Artemisia vulgaris Aurum metallicum Bella-donna Bellis Berberis Borax Calcarea carbonica Calcarea fluorica Calendula Camphora Capsicum Causticum Cimicifuga co kvete Co se vyrábí? Coccus cacti Coffea cruda Cyclamen článek Drosera rotundifolia Dulcamara e-shopy Ferrum phosphoricum Graphites HAB Hahnemann Hepar sulfuris historie hlasování Homeopat roku Homeopatická káva homeopatická mapa zdraví homeopatická poradna Homeopatické bylinky Homeopatické byliny homeopatický kongres homeopatie Homeopatie vědecká homeopatika homeopatikum homeopatikum týdne Hradec Králové Hypericum Chamomilla recutita Imunita jak se vyrábí Kalium carbonicum Kalium iodatum Kalium muriaticum Kalium phosphoricum kamenné lékárny Kazuistika Kongresy konzultace koronavirus Kurz kurzy lékárník lékopis lékopisná kuchařka Literární noviny Lycopodium Mapa zdraví Melilotus MUDr. Alexandr Fesik nákup nařízení vlády Natrium carbonicum Natrium phosphoricum Natrium sulfuricum nemoc nemoci Nové léky Novinky ocenění omezení pohybu Phytolacca Pozitivní homeopatie Praktická homeopatie Praktická homeopatie podle Hahnemanna prodej příběhy přihláška přínos rady Rekonvalescence Sammuel Hahnemann Sepia Silicea Solidago Specializovaný kurz studium Sulfur telefonické linky Teorie Thuja occidentalis Typologie Vědecká homeopatie vyjádření vzdělávání zákaz zdraví Zincum metallicum zpráva vše