Homeopatie vědecká aneb

Homeopatie vědecká aneb "Jak se vyrábí" - Hepar sulfuris

Seznámíte se s „recepty“ na výrobu léků, které najdete v homeopatickém lékopisu.

V rámci vzdělávání našich studentů Vás necháme pravidelně nahlédnout do homeopatické kuchyně, ve které se připravují naše léky.

Dnes Vám představíme alchymii výroby léku Hepar sulfuris AKH podle originálního německého lékopisu: Homöopathisches Arzneibuch 2005 : Amtliche Ausgabe. Germany: Deutscher Apotheker Verlag Stuttgart, 2005. ISBN 3-7692-3838-9.

Používá se látka, která vznikne žíháním směsi uhličitanu vápenatého, získaného z mušlí ústřic a síry, získané se sirných výkvětů. Obsahuje minimálně 24,0% a maximálně 33,0% síry S (Ar 32,0) ve formě sulfidu.

Zkouška totožnosti

A. Jestliže se smíchá 0,1 g látky s 2 ml kyseliny octové R, zabarví se unikajícím sirovodíkem přiložený olovnato-acetátový papírek R [Blei(II)-acetat-Papier] do hněda. Směs se uchová pro příští Zkoušku totožnosti B.

B. Směs, uchovaná od Zkoušky totožnosti A, se rozředí vodou R a přefiltruje. Jestliže . ..smícháme přefiltrovaný roztok s 0,5 ml roztoku amoniak-oxalátu R, vznikne bílá sraženina, která .se po přidání 1 ml roztoku amoniaku R nesmí rozpustit. Když se pak do této sraženiny přidají 2 ml kyseliny solné R1, rozpustí se tato sraženina.

C. 0,1 g látky se rozpustí v 5 ml kyseliny solné R. Směs se zahřeje do varu a vaří tak dlouho, dokud zápach po sirovodíku přestane být vnímatelný. Jestliže pak smícháme tuto směs s 10 ml vody R a 0,5 ml roztoku chloridu barnatého [Bariumchlorid] R1, vznikne jemná bílá sraženina.

Stanovení obsahu

0,100 g látky se v odměrné baňce [Iodzahlkolben] smíchají s 40,0 ml roztoku jódu (0,05 mol . 1–1) a 1 ml zředěné kyseliny solné. Směs se nechá 40 minut odstát v uzavřené nádobě chráněná před světlem, přičemž se několikrát protřepe. Poté se rozředí vodou R do 100 ml a po přidání 1 ml roztoku škrobu R s roztokem thiosíranu sodného (0,1 mol . 1–1) se titruje.

1 ml roztoku jódu (0,05 mol . 1–1) odpovídá 1,6 mg S ve formě sulfidu.

Lékové formy

1. decimální roztěr obsahuje minimálně 2,3% a maximálně 3,6% S ve formě sulfidu.

Kdy se Hepar sulfuris AKH používá:

- hnisavé záněty
- angíny, záněty uší a nosu
- bolesti v krku s píchavou bolestí
- přecitlivělost k bolesti a tlaku

Ke stažení ZDE.