Homeopatie vědecká aneb „Jak se vyrábí...“ - Artemisia vulgaris AKH

Homeopatie vědecká aneb „Jak se vyrábí...“ - Artemisia vulgaris AKH

Seznámíte se s „recepty“ na výrobu léků, které najdete v homeopatickém lékopisu.

Dnes Vám představíme alchymii výroby léku Artemisia AKH podle originálního německého lékopisu: Homöopathisches Arzneibuch 2005 : Amtliche Ausgabe. Germany: Deutscher Apotheker Verlag Stuttgart, 2005. ISBN 3-7692-3838-9.

Používají se čerstvé podzemní části Artemisia vulgaris L. (pelyněk černobýl) na počátku zimního období.

Příprava: Základní tinktura a ředění se provádí podle předpisu 3a.

Vlastnosti: Základní tinktura je žlutá kapalina s kořenitým zápachem a slabě hořkou chutí.

Zkoušky totožnosti: Zkoušený roztok: 10 ml základní tinktury se protřepe 3krát 20 ml hexanu R a spojené organické fáze se zfiltrují. Filtrát se odpaří za vakua do sucha při teplotě asi 30 °C a k odparku se přidá 3 ml 96% ethanolu R.

A. K 1 ml zkoušeného roztoku se opatrně a za chlazení přidá 20 ml kyseliny sírové R a směs se po dobu 20 min zahřívá na vodní lázni. K ochlazenému roztoku se přidá 5 ml roztoku vanilinu R (10 g/litr) v 90% ethanolu R a směs se zbarví červenohnědě.

B. K 1 ml zkoušeného roztoku ve skleněné reagenční nádobě se přidá 1 ml roztoku hydroxylaminhydrochloridu R (35 g/litr) v ethanolu R 96% a 0,6 ml zředěného roztoku hydroxidu sodného R. Směs se zahřeje na vodní lázni a 10 sekund se ponechá ve varu. Po ochlazení se pH směsi upraví na 4 až 5 přidáním kyseliny chlorovodíkové (1mol/litr) a pak se přidá 0,2 ml roztoku chloridu železitého R 1. Směs se protřepe se 2 ml etheru R, organická fáze se zbarví červenofialově.

C. Chromatografie: Zkouška se provádí chromatografií na tenké vrstvě (H 2.2.4) silikagelu H R (Kieselgel H R Fertigplatte).

Zkoumaný roztok: zkoušený roztok.

Referenční roztok: 10 l cineolu R, 10 mg anetholu R a 10 mg mentholu R se rozpustí v 10 ml methanolu R.

Na start chromatografické desky se odděleně nanese 50 l zkoumaného roztoku a 10 l referenčního roztoku. Chromatografie se provádí směsí 7 objemových dílů ethylacetatu R a 93 objemových dílů toluenu R na vyvíjecí dráze 150 mm. Po odpaření mobilní fáze se chromatogram postříká anisaldehydovým reagenčním roztokem R, 5 až 10 min se zahřívá na 105 až 110 °C a po 10 minutách se na denním světle vyhodnotí.

Na chromatogramu referenčního roztoku se ve spodní třetině nachází modrá zóna mentholu, ve střední třetině světle fialová zóna cineolu a v horní třetině růžově fialová zónu anetholu.

Na chromatogramu zkoušeného roztoku jsou pod úrovní referenční substance mentholu dvě fialové zóny. Na nimi se může objevit zelenožlutá zóna. Těsně pod referenční substanci cineolu se nachází fialová zóna. Těsně nad referenční substancí cineolu se vyskytuje růžově fialová zóna. Mezi referenčními substancemi cineolu a anetholu leží jedna nebo dvě žluté zóny, těsně pod referenční substanci anetholu je šedivě modrá zóna a nad referenční substancí anetholu je fialová zóna.

Relativní hustota (2.2.5): 0,900 až 0,920.

Zbytek po sušení (H 2.2.6): nejméně 2,0 %.

Skladování: Chráněno před světlem.

Kdy je vhodná ARTEMISIA AKH?

- problémy po leknutí, šoku, traumatizujících událostech

- nespavost a problémy s usínáním

- nechutenství nebo naopak záchvaty vlčího hladu

- neschopnost přibrat, vyhublost

- napadení cizopasníky

 

 

Štítky

1. ročník Acidum aceticum Acidum phosphoricum Aconitum AKH Alergie Allium cepa Apis Argentum nitricum Arnica Arsenicum album Artemisia Artemisia vulgaris Aurum metallicum Bella-donna Bellis Berberis Borax Calcarea carbonica Calcarea fluorica Calendula Camphora Capsicum Causticum Cimicifuga co kvete Co se vyrábí? Coccus cacti Coffea cruda Cyclamen článek Drosera rotundifolia Dulcamara e-shopy Ferrum phosphoricum Graphites HAB Hahnemann Hepar sulfuris historie hlasování Homeopat roku Homeopatická káva homeopatická mapa zdraví homeopatická poradna Homeopatické bylinky Homeopatické byliny homeopatický kongres homeopatie Homeopatie vědecká homeopatika homeopatikum homeopatikum týdne Hradec Králové Hypericum Chamomilla recutita Imunita jak se vyrábí Kalium carbonicum Kalium iodatum Kalium muriaticum Kalium phosphoricum kamenné lékárny Kazuistika Kongresy konzultace koronavirus Kurz kurzy lékárník lékopis lékopisná kuchařka Literární noviny Lycopodium Mapa zdraví Melilotus MUDr. Alexandr Fesik nákup nařízení vlády Natrium carbonicum Natrium phosphoricum Natrium sulfuricum nemoc nemoci Nové léky Novinky ocenění omezení pohybu Phytolacca Pozitivní homeopatie Praktická homeopatie Praktická homeopatie podle Hahnemanna prodej příběhy přihláška přínos rady Rekonvalescence Sammuel Hahnemann Sepia Silicea Solidago Specializovaný kurz studium Sulfur telefonické linky Teorie Thuja occidentalis Typologie Vědecká homeopatie vyjádření vzdělávání zákaz zdraví Zincum metallicum zpráva vše