Homeopatie vědecká aneb „Jak se vyrábí...“ - Acidum aceticum AKH

Homeopatie vědecká aneb „Jak se vyrábí...“ - Acidum aceticum AKH

Seznámíte se s „recepty“ na výrobu léků, které najdete v homeopatickém lékopisu.

Dnes Vám představíme alchymii výroby léku podle originálního německého lékopisu: Homöopathisches Arzneibuch 2005 : Amtliche Ausgabe. Germany: Deutscher Apotheker Verlag Stuttgart, 2005. ISBN 3-7692-3838-9.

Pro přípravu se používá nasycený roztok kyseliny octové - acidum acetikum.

Příprava

Pro přípravu roztoku (D 2) se 1 díl substance vpraví do 90 dílů čištěné vody a směs udržuje ve varu do vzniku roztoku. Roztok se filtruje a filtrát se doplní čištěnou vodou na 90 dílů. Po ochlazení se k roztoku přidá 10 dílů ethanolu 86% (m/m). Třetí decimální se provádí ethanolem 15% (m/m) a následná ředění pak ethanolem 43% (m/m).

Roztírání se provádí podle předpisu 6.

Vlastnosti

Roztok (D 2) je čirá bezbarvá kapalina. První decimální roztírání je bílý prášek.

Zkoušky totožnosti

A. K 2 ml roztoku (D 2) se přidá 2 ml hypophosphit-reagenz R a směs se zahřívá 5 min na vodní lázni. Směs se zbarví hnědě až černě.

B. 1 g prvního decimálního roztírání se vpraví do skleněné reagenční nádobky a přidá se 5 ml vody R. Směs se zahřívá s 0,1 g zinkových pilin a 3 ml kyseliny chlorovodíkové R. Následně reagenční nádobku uzavřeme vodou navlhčeným chomáčkem vaty, přiložený reagenční papírek s bromidem rtuťnatým R se během minuty zbarví hnědě až žlutě.

Zkoušky na čistotu

Vzhled roztoku: Roztok (D 2) musí být čirý (2.2.1) a bezbarvý (2.2.2, dle metody II).

Relativní hustota (2.2.5): 0,992 až 0,995.

Stanovení obsahu

Ke 3,00 g roztoku (D 2) se přidá 10 ml vody R, 5 ml kyseliny chlorovodíkové R, 0,2 ml roztoku methyloranže R a směs se asi při 50 °C za míchání titruje roztokem bromičnanu draselného (0,0167 mol/litr) do červeného zbarvení.

1 ml roztoku bromičnanu draselného 0,0167 mol/litr) odpovídá 4,946 mg As2O3.

0,300 g prvního decimálního roztírání se vpraví do 10 ml vody R a směs se zahřívá a míchá až do rozpuštění hlavního podílu. Pak se přidá 5 ml kyseliny chlorovodíkové R a za míchání se zahřívá na nejvýše 60 °C až do vzniku čirého roztoku. Přidají se 0,2 ml roztoku methyloranže R a při asi 50 °C se titruje roztokem bromičnanu draselného (0,0167 mol/litr) do červeného zbarvení.

1 ml roztoku bromičnanu draselného 0,0167 mol/litr) odpovídá 4,946 mg As2O3.

Skladování

Chráněno před světlem.

ACIDUM ACETICUM AKH se používá při záchvatech laryngitidy, metabolických onemocněních včetně diabetu, při obrovské únavě s padáním vlasů apod.