Dulcamara jako konstituční lék, 1. část

Dulcamara jako konstituční lék, 1. část

Dřevnatý, rozvětvený polokeř s podlouhlými, vejčitě okrouhlými listy, dosahující výšky až tří metrů.

Dulcamara neboli Lilek potměchuť

Dřevnatý, rozvětvený polokeř s podlouhlými, vejčitě okrouhlými listy, dosahující výšky až tří metrů. Pokud roste v křovinách, ráda se kolem nich pne, pokud roste sama, poutá na sebe pozornost sytě fialovými až modrofialovými květy s nazpět odstátými cípy se žlutými kužely prašníků, což dohromady vytváří velmi zajímavý kontrast. Taktéž plody – elipsovité bobule, červeno oranžové barvy jsou velmi výrazné (zároveň lákavé).

Psí víno, vlčí jahody, pakostník …[1]

…Potměchuť nalezneme na lemech a světlinách lužních lesů, ale i kamenitých tarasech v polích, u starých zdí, na sutích a skálách, nepohrdne ani stanovištěm kolem plotů. V mimořádné oblibě má vlhká, bažinatá, chladná místa na březích potoků, řek a tůní, což je (z hlediska homeopatie) ukázkovým příkladem principu podobnosti - protože Potměchuť, jako homeopatický lék, pomáhá právě při potížích způsobených vlhkem a chladem. Vraťme se však ještě k potměchuti z pohledu botaniky. Není snad žádným překvapením, že se jedná o rostlinu jedovatou – ve všech částech. Hlavní jedovatou složkou je glykoalkaloid solanin, solanein a solanidin, glykosidický saponin dulcamarin. Tyto toxické látky působí na sliznice dýchacího i trávicího ústrojí a lymfatický systém. Vyvolávají otok uzlin, způsobují svalové, kloubní revmatické bolesti a výsev kožních eflorescencí – tzv. výkvětek (kopřivka s pupínky), zvracení, křeče, horečku, zpomalení srdečního rytmu s pozvolným ochrnutím orgánů a dýchacího svalstva.

… „posprvu hořekne a jest nechutná, ale ….

…čím více se žvejká, tím více potom z té hořkosti sladne..“[2] Jako lék se potměchuť používala již od středověku k léčbě nemocí jater nebo k léčbě koní[3]. V lidovém lékařství se používalo stonků potměchuti (odvaru nebo výtažku) k léčbě kožních chorob, krtičnatosti (tuberkulóza lymfatických uzlin), dýchavičnost, kolikových průjmů nebo otoků žláz. Veškeré části rostliny chutnají z počátku nechutně (hořce, páchnou myšinou) s postupným žvýkáním se chuť mění na sladkou.
Vzhledem k této neobvyklosti (možná tak i trochu „potměšilosti““) není žádným překvapením, že potměchuť patří i mezi magické, čarodějné rostliny - svazeček bobulí zavěšený na krku léčil závratě
a zaháněl zlo, kousek byliny pod polštářem pomáhal zapomenout na nešťastnou lásku, větvičky se kladly před dveře nepřátel jako čarodějný prostředek pomsty.

Dulcamara v homeopatii

Mezi homeopatická léčiva byla zařazena samotným Samuelem Hahnemannem již koncem 18. století. Ve své knize Chronické nemoci, stěžejním díle klasické homeopatie, zmiňuje tuto klasickou bylinu v kontextu léčby revmatických potíží (na základě výše zmíněného principu podobnosti). Dále se využívala při léčbě neuralgií a zánětech močového měchýře. Patrně díky vlastnostem solaninu se Dulcamara osvědčila při léčbě anginy pectoris, hysterii, astmatu, epilepsii a dně. Jako anticholinergní činidlo se používala při potlačování projevů rýmy, kašle, bronchitidy nebo v začátcích tuberkulózy. Mezi „homeopatické stálice“ patří Dulcamara dodnes. V některých mimořádně bolestivých případech (zejména zanedbané revmatoidní artritidy, dny nebo opakujícího se pásového oparu) dokáže působit až „zázračně“ - přinese pacientovi rychlou úlevu od chronických bolestí a pomůže i tam, kde už nic jiného nepomáhá.

Doporučujeme ji při léčbě obrny lícního nervu (který se zanítí právě při vlhkém či studenému počasí), zánětech svalů, kloubů a nervů s bolestí, ztuhlostí a omezením pohybu, zánětech průdušek a horních cest dýchacích, v počátečních stavech chřipky, při léčbě zánětů ledvin a močových cest. Dulcamara by měla být „věrnou přítelkyní“ sportovců a fyzicky aktivních jedinců - léčí bolesti, ztuhlost a záněty vzniklé prudkým ochlazením přehřátého organismu, také zahrádkářů a pěstitelů, kteří trpí bolestmi po dlouhé práci v ohnutí a bolestmi kloubů po práci s mokrou půdou a rostlinami.

 

Použitá literatura a zdroje:

Gessmann G. W.: Die Pflanze im Zauberglauben und in der spagyrischen Heilkunst, Berlin 1922.

Květena České republiky, díl 6 / B. Slavík (Ed.). - Praha : Academia, 2000. - S. 263-264.

Český herbář, Popsání všech známých bylin léčebních a rostlin užitečných pro obchod a průmysl, zároveň s navedením, jak se pěstují, sbírají a jak se z nich připravují léky, šťávy a domácí prostředky, s ohledem zvláštním na léčení domácích zvířat, Dle nejlepších pramenů vzdělal dr. V. K., Třetí opravené a rozmnožené vydání v Praze nákladem Aloisa Hynka – knihkupce, Praha 1899 – digitální verze na: http://botanika.wendys.cz/index.php/20-cesky-herbar-z-roku-1899

Naše planě, neb zplaněle rostoucí léčivé rostliny v domácím lékařství, Dr. Zdenko Stach, první vydání, Praha: F. Strnadel a spol., 1932 (str. 49-51, viz lilkovité rostlinstvo).

Drobné výklady o jménech rostlin: potměchuť - http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=4157

 

[1] Též sladká vrbka, vrbice, vosládeč, kolérka, pirula, vodní psinky nebo myší dřevo. Viz: Drobné výklady o jménech rostlin: potměchuť - http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=4157

[2] Tamtéž.

[3] Pro vepře a skot je dulcamara jedovatá. Koně jsou vůči jejím toxinům silně rezistentní.

Štítky

1. ročník Acidum aceticum Acidum phosphoricum Aconitum AKH Alergie Allium cepa Apis Argentum nitricum Arnica Arsenicum album Artemisia Artemisia vulgaris Aurum metallicum Bella-donna Bellis Berberis Borax Calcarea carbonica Calcarea fluorica Calendula Camphora Capsicum Causticum Cimicifuga co kvete Co se vyrábí? Coccus cacti Coffea cruda Cyclamen článek Drosera rotundifolia Dulcamara e-shopy Ferrum phosphoricum Graphites HAB Hahnemann Hepar sulfuris historie hlasování Homeopat roku Homeopatická káva homeopatická mapa zdraví homeopatická poradna Homeopatické bylinky Homeopatické byliny homeopatický kongres homeopatie Homeopatie vědecká homeopatika homeopatikum homeopatikum týdne Hradec Králové Hypericum Chamomilla recutita Imunita jak se vyrábí Kalium carbonicum Kalium iodatum Kalium muriaticum Kalium phosphoricum kamenné lékárny Kazuistika Kongresy konzultace koronavirus Kurz kurzy lékárník lékopis lékopisná kuchařka Literární noviny Lycopodium Mapa zdraví Melilotus MUDr. Alexandr Fesik nákup nařízení vlády Natrium carbonicum Natrium phosphoricum Natrium sulfuricum nemoc nemoci Nové léky Novinky ocenění omezení pohybu Phytolacca Pozitivní homeopatie Praktická homeopatie Praktická homeopatie podle Hahnemanna prodej příběhy přihláška přínos rady Rekonvalescence Sammuel Hahnemann Sepia Silicea Solidago Specializovaný kurz studium Sulfur telefonické linky Teorie Thuja occidentalis Typologie Vědecká homeopatie vyjádření vzdělávání zákaz zdraví Zincum metallicum zpráva vše