Arsenicum album jako konstituční lék, 2. část

Arsenicum album jako konstituční lék, 2. část

Arsenicum album je jedním z nejvýraznějších homeopatických typů. Lék Arsenicum album vhodně doplňuje léčbu těžkých infekčních stavů nebo stavů, kdy běžná léčba nezabírá.

Než se spolu vydáme na malý, možná trochu literární „výlet“, připomeňme si, že homeopatie pracuje s „konstitučními léky“ a „konstitučními typy“- jedinci s podobnými genetickými, biochemickými a imunitními znaky. Pojďme si ukázat jak výrazné, zvláštní, mnohdy zdánlivé maličkosti, které na první pohled nemusí souviset s léčenou nemocí, za to mohou poukázat na jedinečnost pacientova organismu a usnadnit výběr správného konstitučního léku.

Manýry belgického detektiva

Každé ráno, přesně kolem desáté, vychází z jednoho činžovního domu na Whitehaven Mansions 28, drobný mužík. Bude-li mít na sobě buřinku, luxusní, dokonale padnoucí sako s kravatou, pruhované kalhoty, lesklé boty s módními psími dečkami a v ruce multifunkční vycházkovou hůl, nemůžete se splést! Je to nejznámější belgický detektiv ve výslužbě (a literární postava britské spisovatelky Aghaty Christie), monsieur Hercule Poirot. Tento obdivuhodný elegán je nepříliš vysoké (sotva 160cm), oblé postavy. Vejčitou hlavu, kterou naklání trochu ke straně, pokrývají pečlivě uhlazené, prořídlé černé vlasy a samozřejmě klobouk. Na svůj pečlivě navoskovaný knírek je velice pyšný. Tváří se vždy velmi důstojně, celým zevnějškem působí uhlazeně a vybraně elegantně. Cupitavými krůčky svých lakovek se pohybuje rychle a svižně. Chováním je pravý gentleman, galantní, ve svých 60-ti letech stále svobodný. Řád, systém, metoda a pořádek jsou jeho božstvy. Smítko prachu, nesouměrnost nebo nedbalost v oblečení či chování někoho jiného mu působí hotová muka (stejně jako rýma či obyčejné nachlazení)! Je puntíčkář a úzkostlivě dodržuje své rituály -odpolední pití čaje, úpravu kníru, hygienu a pravidelnou stravu. Potrpí si na gurmánskou kuchyni a sladký likér k tomu, bůček s pivem by nikdy nepozřel. Z pohodlí svého sametového křesílka, důvtipem a za pomoci „šedé kůry mozkové“ rozluští i ten nejzapeklitější případ.

Konstituční typ Arsenicum album

Výstřednost Hercula Poirota v extrémním citu pro taktnost, denní rituály a preciznost, ale také strach z nemocí (aby neutrpěla pověstná „šedá kůra mozková“), úzkost spolu s aristokratickou křehkostí- může být pro někoho podivínskou manýrou. Pro nás však ukázkovým příkladem pacienta konstitučního typu Arsenicum album. Nejčastěji se setkáváme s „Arsenicem albem“ štíhlé postavy, jemných vlasů, výrazného (obvykle orlího) nosu a citlivé, alabastrová pleti, která při nemoci získává žlutý nebo popelavý nádech. Existuje však i robustnější typ „Arsenica alba“, plnějších tvarů-ramenatý, hrubších fyzických rysů. Jeho pokožka má sklon k suchým a šupinatým místům. Pacienti tohoto typu někdy bývají zarudlí v obličeji v důsledku bolesti hlavy. Byť jsou mohutnější, jejich tempo je rychlé, ale méně precizní. Taktéž upravenost a snaha o dokonalost není tolik extrémní (1). Lidé tohoto typu bývají často charakterizováni, jako šetrní, úzkostliví pedanti, kteří si libují v rituálním způsobu existence. Milují dochvilnost, přesnost a hodinový rytmus dne. Mají temperament dostihového koně- podráždění, neklidní, napjatí, rychlí a svižní. Rychle se pohybují, přemýšlí, jednají. Při organizaci a realizaci práce vyžadují pořádek a preciznost. Jde-li životosprávu, respektují určená pravidla. Upravenost, čistota a elegance je jejich vášní stejně tak, jako taktní vystupování a konvence. Obě pohlaví si potrpí na módu, stylové doplňky (i bytové) a umění. Sociální role (rodič, pracovník atd.) se snaží plnit dokonale. Při nepořádku nebo porušení řádu propadají hysterii (tato intolerance vede až k posedlosti). Rozházené knihy, přemístění osobních předmětů- bez dovolení o několik centimetru, viklající se stůl, vlas v polévce neurvalé chování nebo špatně uvázaná kravata kolemjdoucího může znamenat nepřekonatelnou překážku. Obecně jsou mimořádně citliví k cizorodým prvkům kolem sebe. Nesnesou pomluvy, konspirační teorie, lež a nepřesnou interpretaci faktů. Ve vztazích (osobních a pracovních) mají rádi jasno. Bývají totiž nedůvěřiví, vztahovační a podezíraví. Pokud se cítí nejistí nebo je jim ublíženo, budí se úzkostí, těkají po místnosti, hledají úlevu a utápí se v zoufalství, pesimismu a depresích. Bojí se samoty (Kdo jim pomůže, až jim bude „ouvej“?), nemoci, stárnutí a smrti. Vyhledávají proto společnost, ale na své soukromí a klid si nedá sáhnout. Když jsou společnosti přesyceni, stáhnou se do ústraní. Přilnou-li však k někomu, jen tak ho nepustí. Jejich majetnické sklony jsou silné.

Když stůňou

Pokud tito lidé onemocní (obecně jsou velmi citliví k bakteriím, virům, jedům-potravinové intoxikace a lékům, jejich sklon k čistotě a péči o své zdraví je takřka instinktivní!), jsou odhodláni zemřít. Rýma znamená rozvoj astmatu, průjem dozajista rakovinu střev. Nedůvěra, pochyby o správnosti léčby spolu s pesimistickou vizí svého zdravotního stavu se v tom okamžení stává problémem nejen pro nemocného (chřadne, hubne, trpí depresí nebo přestane snášet standardní léčbu), ale i pro okolí. Faktem zůstává, že skutečné (bez nadsázky) nemoci tohoto konstitučního typu, bývají opravdu vážné: těžké astma se záchvaty a zhoršením mezi půlnocí a třetí hodinou ranní, bronchitida, kašel, silná rýma (kůže pod nosem je rudá a bolestivá, nosní dírky pálí), poruchy imunity a krvetvorby, neuralgie se silnou palčivou bolestí (zlepšení teplem), závažné prodělané srdeční potíže (hypotenze, arytmie, včetně infarktu), těžká cukrovka a kožní problémy (lupénka, pásový opar). „Arsenicum album“ úzkostlivě dbá na kvalitu potravin z obav o své trávení, které je velmi citlivé. Vydá-li se tento jedinec do exotických dálav Egypt, Turecko), bude první, kdo pozná „faraonovu pomstu“ na „vlastní kůži“. Průjem provází třes a zimnice, konečník je bolestivý a pálí, zvracení je prudké až do vyčerpání.
Ženy často trpívají ekzémy, alergiemi a chronickými dermatózami rukou (zejména dlaní) z častého, přehnaného mytí (po dezinfekčních prostředcích). Taktéž trpí opakovanými záněty močových cest, akutním zánětem ledvin nebo pálivými výtoky z pochvy. Zvláštností je, že nemocní (i zdraví) tohoto typu se obvykle budí mezi půlnocí a druhou hodinou ranní s neklidem, plní úzkosti a strachu o svůj život. Čerstvý vzduch, i když jsou celkově velmi zimomřiví a touží po horkých nápojích, jim udělá dobře. Dotyční by nejraději seděli u ústředního topení, zabalení ve všech přikrývkách a přitom měli dokořán otevřené okno. K těmto stavům dochází při psychickém vypětí z ohrožení, bezbrannosti a vyčerpání.


1. Dr. Elizabeth Wright Hubbard (1896- 1967) popsala třetí typ Arsenica alba, který charakterizuje jako starého sedřeného koně, vlekoucího mlékařskou bryčku, s hlavou svěšenou ke kolenům, ztěžka supícího, kterému teče z očí i z nosu a který nachází svou jedinou potěchu v pytli s obrokem. Takovýto zbědovaný obrázek nacházíme u pacientů, kteří trpí silnými rýmami, astmatem nebo dalšími nemocemi dýchacích cest. Zdroj: http://www.vithoulkas.com/arsenicum-album

Zdroj obrázku: Profimedia.cz

Štítky

1. ročník Acidum aceticum Acidum phosphoricum Aconitum AKH Alergie Allium cepa Apis Argentum nitricum Arnica Arsenicum album Artemisia Artemisia vulgaris Aurum metallicum Bella-donna Bellis Berberis Borax Calcarea carbonica Calcarea fluorica Calendula Camphora Capsicum Causticum Cimicifuga co kvete Co se vyrábí? Coccus cacti Coffea cruda Cyclamen článek Drosera rotundifolia Dulcamara e-shopy Ferrum phosphoricum Graphites HAB Hahnemann Hepar sulfuris historie hlasování Homeopat roku Homeopatická káva homeopatická mapa zdraví homeopatická poradna Homeopatické bylinky Homeopatické byliny homeopatický kongres homeopatie Homeopatie vědecká homeopatika homeopatikum homeopatikum týdne Hradec Králové Hypericum Chamomilla recutita Imunita jak se vyrábí Kalium carbonicum Kalium iodatum Kalium muriaticum Kalium phosphoricum kamenné lékárny Kazuistika Kongresy konzultace koronavirus Kurz kurzy lékárník lékopis lékopisná kuchařka Literární noviny Lycopodium Mapa zdraví Melilotus MUDr. Alexandr Fesik nákup nařízení vlády Natrium carbonicum Natrium phosphoricum Natrium sulfuricum nemoc nemoci Nové léky Novinky ocenění omezení pohybu Phytolacca Pozitivní homeopatie Praktická homeopatie Praktická homeopatie podle Hahnemanna prodej příběhy přihláška přínos rady Rekonvalescence Sammuel Hahnemann Sepia Silicea Solidago Specializovaný kurz studium Sulfur telefonické linky Teorie Thuja occidentalis Typologie Vědecká homeopatie vyjádření vzdělávání zákaz zdraví Zincum metallicum zpráva vše